Het wereldwijd schadebedrag veroorzaakt door natuurrampen bedroeg vorig jaar $ 224 mrd ofwel € 192 mrd, meldt herverzekeraar Munich Re. Het Verbond van Verzekeraars wil dat de overheid klimaatadaptief ontwikkelen en bouwen liefst vandaag nog tot norm verheft.
Ongeveer $ 108 mrd bestaat uit verzekerde schade, zo meldt Munich Re. Het bedrag ligt daarmee voor het vierde jaar op rij hoger dan $ 100 mrd. Volgens de mondiale herverzekeraar wordt het grootste deel van deze schade veroorzaakt door extreem weer, zoals zware stormen, overstromingen, hittegolven en bosbranden.
‘De schadecijfers van Munich Re laten zien dat extreem weer overal op de loer ligt’, zegt Vylon Ooms, beleidsadviseur bij het Verbond van Verzekeraars. ‘De financiële gevolgen zijn groot en raken overheden, bedrijven én burgers. Daarom is het belangrijk, en daar pleiten wij ook voor bij de politiek, om nú te investeren in preventie en slimme keuzes in ruimtelijke ordening. Dat betekent: schade zoveel mogelijk voorkomen, in plaats van alleen achteraf herstellen.’
Duurder
Het begint naar inzicht van Ooms bij schade voorkomen en beperken door maatregelen te nemen. ‘Klimaatrobuust herstellen is namelijk duurder dan het vooraf toepassen in nieuwbouw. De schade die toch ontstaat, kunnen verzekeraars vervolgens adequaat afhandelen en herstellen.’
Het Verbond van Verzekeraars wil klimaatadaptatie vastleggen in bouwregels, om zo gebouwen beter bestand te maken tegen hitte, zware regen en storm. Daarnaast is het volgens de verzekeraars van belang om bij grote klimaatrisico’s, zoals overstromingen, samen te werken met de overheid zodat verzekeraars de schade snel en goed kunnen afhandelen. ‘Dat is veiliger voor mensen, voorkomt hoge kosten voor bewoners, verzekeraars en de samenleving als geheel’, aldus Ooms.
De jaarlijkse Klimaatschademonitor van het Verbond laat zien dat de schade door extreem weer toeneemt, zowel in omvang als frequentie. Wereldwijd stijgen de klimaatschades met 5% tot 7% per jaar in de laatste jaren. De impact van piekbuien was onder andere zichtbaar in de wijk Pathmos in Enschede.
