Rotterdam wil woningbouw versnellen met pilot ‘Ontwikkelaar aan Zet’

De gemeente Rotterdam start een pilot waarbij projectontwikkelaars zelf voorbereidende werkzaamheden doen die normaal door de gemeente worden gedaan.

Met de pilot ‘Ontwikkelaar aan Zet’ wil de gemeente woningbouwprojecten sneller in ontwikkeling brengen, ook wanneer de ambtelijke capaciteit onder druk staat.

In de pilot voeren ontwikkelaars werkzaamheden uit die normaal gesproken door de gemeente worden gedaan. Zo stellen zij zelf het projectambitiedocument en de nota van uitgangspunten op. Ook worden onderdelen van de planvorming meer gelijktijdig uitgevoerd, zodat projecten sneller voorbereid kunnen worden.

De eerste projecten starten nog voor de zomer in Prins Alexander, aan de Frans Leharstraat, Duikerstraat, Hoofdweg en Zevenkampsering. In totaal gaat het om ongeveer 750 woningen. Wethouder Chantal Zeegers (Bouwen en Wonen): ‘De vraag naar woningen in Rotterdam is enorm en we willen blijven doorbouwen. Met deze pilot kijken we hoe we slimmer kunnen samenwerken met ontwikkelaars, zodat projecten sneller van de plank komen en in uitvoering kunnen gaan.’

Leren wat werkt

De pilot wordt gebruikt om te testen welke typen projecten geschikt zijn voor deze werkwijze. De gemeente kijkt daarbij onder meer naar planning, efficiëntie en de rolverdeling tussen gemeente en marktpartijen. De collegedoelen voor woningkwaliteit, betaalbaarheid en participatie blijven daarbij onverminderd gelden. Eind 2026 volgt een eerste evaluatie van de pilot.

Onderdeel van bredere aanpak

De pilot maakt deel uit van de Rotterdamse Aanpak Uitvoering Woningbouw (RAUW). Met deze aanpak werkt de gemeente samen met ontwikkelaars en corporaties aan het versnellen van woningbouw, onder meer door regels te vereenvoudigen, procedures te versnellen en innovatie in de bouw te stimuleren.

Zo is onlangs ook het meldpunt Bouwregels@rotterdam.nl geopend. Bouwers, ontwikkelaars en corporaties kunnen hier regels melden die woningbouw onnodig vertragen. De signalen worden besproken met gemeente en marktpartijen om te kijken waar versimpeling mogelijk is.

Laatste nieuws

Evenementen