Bejaarde woningeigenaren doen vaker afstand van hun koopwoning, zo blijkt uit cijfers van het Kadaster.
In het tweede kwartaal van 2026 verkochten 65-plussers bijna 14.700 woningen. Dat is ruim 30% van alle verkopen door eigenaar-verkopers. Het aandeel oudere verkopers groeit al enige jaren. In 2020 was het aandeel nog 26%. Het aandeel 65-plussers onder woningverkopers was vooral hoog in gebieden aan de rand van Nederland. In grote delen van Limburg, Zeeland en Noordoost-Nederland was 40% tot 50% van de verkopers 65 jaar of ouder. In 17 van de 342 gemeenten was dit aandeel zelfs hoger dan 50%. In meer stedelijke gebieden als Amsterdam en Utrecht blijft het aandeel oudere verkopers beperkt, zelfs minder dan 15%. De verkochte woningen waren in verhouding groot en duur; de gemiddelde verkoopprijs van woningen verkocht door 65-plussers was ruim € 550.000 euro.
Afname woningbeleggingen
Uit het overzicht over de ontwikkeling van de woningmarkt in het tweede kwartaal van 2026 van het Kadaster blijkt ook, dat het woningbezit van investeerders afneemt. Aan het einde van het tweede kwartaal bezaten investeerders 8,9% van de woningvoorraad. Dat betreft 745.700 woningen. Daarvan zijn 269.800 woningen in bezit van particuliere investeerders; 23.200 woningen minder dan een jaar geleden. Het bezit van bedrijfsmatige investeerders omvat 475.900 woningen; 6.800 meer woningen dan een jaar eerder. Bedrijfsmatige investeerder voegden zo’n 14.100 woningen toe aan de woningvoorraad. Dat betreft voornamelijk nieuwbouwwoningen. Of woningen die voortkomen uit gebouwtransformaties en splitsing van woningen.
Particuliere investeerders doen, zo blijkt uit de cijfers van het Kadaster, met name in studentensteden bezit van de hand. Aan het einde van het tweede kwartaal was in die steden 16,7% van de woningen in bezit van investeerders. Een jaar geleden was dat nog 17,2%. Vooral het bezit van particuliere beleggers nam af: van 6,1% juli vorig jaar naar 5,5% juli dit jaar.
Minder koopstarters
Verder meldt het Kadaster een afvlakkende groei in de totale woningverkopen. In het tweede kwartaal van dit jaar werden ongeveer 77.000 woningen verkocht. Dat was 4% meer dan een jaar eerder. Vorig kwartaal was de stijging vergeleken met een jaar eerder nog 18%. Doorstromers en koopstarters kochten samen 84% van alle woningen. Het Kadaster ziet een duidelijke afname van de groei bij koopstarters. Zij kochten het afgelopen kwartaal zo’n 28.000 woningen. Dat is weliswaar 1% meer dan een jaar geleden, maar een kwartaal eerder was de groei in dat segment nog 9%. De relatieve daling lijkt het gevolg van afnemende verkopen door investeerders. Deze woningen zijn vaak aantrekkelijk voor koopstarters, bijvoorbeeld omdat ze relatief klein zijn, minder duurzaam en dus een lagere prijs hebben.
