Hogere rente zet Europees beursvastgoed 4,4% lager in augustus

Het Europese beursgenoteerde vastgoed heeft een moeizame maand achter de rug, meldt brancheorganisatie Epra. Nederland deed het beter dan gemiddeld.

De FTSE Epra Nareit Developed Europe-index boekte over augustus een totaalrendement van -4,4%. Daarmee is het rendement sinds het begin van het jaar teruggelopen tot +1,6%. Over de afgelopen twaalf maanden resteert een plus van 3,6%.

De vastgoedsector bleef daarmee duidelijk achter bij de bredere Europese aandelenmarkt. Europese aandelen leverden in augustus juist 0,4% op en staan sinds het begin van het jaar 12,9% hoger. Ook wereldwijd stond beursvastgoed onder druk: de mondiale vastgoedindex verloor in augustus 3,9%.

Hoge rentes

Volgens Epra hing de zwakke maand vooral samen met de stijging van de lange rente. De Duitse tienjaarsrente liep in augustus met 12 basispunten op tot 3,3%, het hoogste niveau in vijftien jaar. Epra constateert dat de rentestijging de laatste maanden steeds minder wordt gedreven door oplopende inflatieverwachtingen en juist meer door hogere reële rentes. Dat kan erop wijzen dat beleggers langer rekening houden met hoge beleidsrentes.

Woningen en winkels onderaan

Binnen Europa waren vooral residentieel vastgoed, retail en hotels/resorts zwak. Residentieel vastgoed verloor circa 6,2% in augustus, retail 5,3% en hotels en resorts 5,0%. Zorgvastgoed bleef relatief goed op de been met een min van ongeveer 2,0%, gevolgd door kantoren en logistiek vastgoed.

Spanje diepst in de min

Ook geografisch waren de verschillen groot. Spanje (-9,4%), Duitsland (-7,9%) en Frankrijk (-6,5%) behoorden tot de zwakste markten. Nederland kwam uit op ongeveer -2,6%. Ierland en Finland waren uitzonderingen met positieve maandrendementen van respectievelijk circa 2,3% en 2,8%.

Britse markt tilt ontwikkelaars in de plus

Opvallend is dat beursgenoteerde vastgoedontwikkelaars juist een veel betere maand beleefden. De Epra Developers Research Benchmark boekte in augustus een totaalrendement van +4,8%. Dat kwam vrijwel volledig voor rekening van het Verenigd Koninkrijk, waar ontwikkelaars gemiddeld 6,7% stegen. Exclusief het VK kwam het rendement uit op -0,3%. De ontwikkelaarsindex omvat 26 ondernemingen met samen een beurswaarde van € 35,5 mrd.

Over een langere periode blijft het beeld voor Europees beursvastgoed gemengd. De brede index noteert over drie jaar een gemiddeld jaarlijks rendement van 7,4%, maar over vijf jaar nog altijd -4,9% per jaar. Over tien jaar bedraagt het gemiddelde jaarlijkse rendement slechts 0,7%.
 

Laatste nieuws

Evenementen