Investeringsmaatschappij Larendael van Wim Beelen bouwt De Houtense Boerderij: een aaneengesloten gebied van bijna 35 hectare in Houten waar duurzame voedselproductie, energie, innovatie en maatschappelijke verbinding samen moeten komen.
Beelen kocht eerder dit jaar de grond, bedrijfsgebouwen, parkeerterreinen en toebehoren van de failliete Plantenkwekerij Jongerius aan de Utrechtseweg 19a in Houten. De curator ging akkoord met het bod van Wim Beelen, die het bedrijf wil revitaliseren. Uit gegevens van het Kadaster blijkt, dat Larendael € 12,25 mln betaalde voor het perceel en de opstallen van Jongerius.
Inmiddels heeft de investeringsmaatschappij ook het gebied tegenover Jongerius, aan de andere zijde van de Utrechtseweg, in handen met de aankoop van Essenkade 2-4 van Combinatie Investerings Groep Vastgoed. Larendael betaalde volgens Kadastergegevens € 14 mln. Ook Fortweg 5 (€ 710.000) is nu eigendom van de ondernemer. ‘We gaan hier laten zien hoe landbouw, innovatie en duurzaamheid elkaar kunnen versterken’, zo omschrijft Beelen zijn plannen. ‘Niet op papier, maar zichtbaar in de praktijk.'
Larendael nodigt de gemeente Houten, de regio Utrecht, kennisinstellingen, ondernemers en inwoners naar eigen zeggen uit om actief mee te bouwen aan het nieuwe model.
Beleving en food tech
Wim Beelen, die in september vorig jaar na jaren gesteggel met de gemeente Amsterdam het ADM-terrein verkocht, wil op de percelen van in totaal 35 hectare de Houtense Boerderij creëren, een plek waar biologisch voedsel wordt verbouwd, dieren worden gehouden en bezoekers van dichtbij ervaren waar hun eten vandaan komt. Hij ziet een belevingscentrum voor de regio Utrecht voor zich: een gebied waar gezinnen recreëren, kinderen leren over natuur en voedsel en bezoekers de landbouw actief beleven. Naast een restaurant en winkel, moet er een natuurlijke speeltuin komen.
‘Het principe van boer tot bord staat centraal’, zegt Wim Beelen. ‘Wat op het land groeit, komt terug in het restaurant en de boerderijwinkel. Transparant, lokaal en eerlijk. Mensen weten tegenwoordig nauwelijks nog waar hun eten vandaan komt. Hier brengen we dat weer samen. Wat je hier op je bord krijgt, groeit hier ook.'
Op het terrein moet ook ruimte voor startups en vernieuwende vormen van landbouw en voedseltechnologie ontstaan. ‘Ondernemers kunnen experimenteren met duurzame teeltmethoden, circulaire systemen en technologische toepassingen. Ook wordt gesproken met een universiteit over samenwerking op het gebied van onderzoek en innovatie, zodat praktijk en wetenschap elkaar versterken.’
Duurzaamheid vormt volgens Beelen het fundament van het plan. Er wordt duurzame energie opgewekt via onder meer zonne-energie en slimme opslag, met als doel energieneutraal te opereren. Daarnaast wordt een innovatieve datacenterfunctie onderzocht, waarbij restwarmte wordt benut om kassen te verwarmen.
Retraite
De Houtense Boerderij moet ten slotte ruimte voor retraite bieden. Beelen: ‘Een boerencamping maakt tijdelijk verblijf mogelijk voor mensen die behoefte hebben aan ruimte en perspectief. Werken met de handen en met de voeten in de klei draagt bij aan herstel en balans.’
Met De Houtense Boerderij wil Beelen een regionaal voorbeeld neerzetten waarin economie, ecologie en maatschappelijke waarde samenkomen. 'Nu alle grond in ons bezit is, kunnen we echt gaan bouwen. Je moet niet praten over een duurzamere toekomst, maar die gewoon realiseren.'
