Een kantoor waarover je praat op een feestje

Met de transformatie van het voormalige Mijnbouwkundegebouw op de campus van de TU Delft realiseerde Haskoning niet alleen een geliefde werkplek. Het kantoor fungeert ook als showcase van wat het bedrijf allemaal kan.

Precies een jaar na de ingebruikname blijkt het nieuwe kantoor van ingenieurs- en adviesbureau Haskoning in Delft een schot in de roos. Medewerkers beoordelen de werkomgeving uitzonderlijk hoog in de internationale Leesman Index. Het kantoor behaalde met een score van 73 het predicaat Leesman+ Excellent en behoort daarmee tot een select gezelschap van slechts 54 kantooromgevingen wereldwijd die dat niveau halen. De internationale benchmark meet onder meer productiviteit, welzijn, trots, kennisdeling en gemeenschapsgevoel. Vooral op die laatste thema’s scoort het gebouw in Delft opvallend hoog.

Achter de restauratie en herontwikkeling van het rijksmonumentale gebouw uit 1912 ging een jarenlange zoektocht schuil naar de vraag hoe een kantoor anno nu moet functioneren. Niet het vastgoed zelf, maar de medewerker en diens manier van werken kwamen centraal te staan.

Anoniem kantoor

Met het nieuwe kantoor werden de eerdere locaties in Rotterdam-Alexander en Den Haag samengebracht in Delft. Terwijl de oude kantoren vooral functioneel waren, moest Delft een plek worden met identiteit, uitstraling en interne en externe verbinding. ‘In Rotterdam zaten we op Rotterdam-Alexander’, vertelt Amabel Chiarito, huisvestingsadviseur bij Haskoning. ‘Prima bereikbaar met de auto en het OV, maar verder vrij anoniem. Ik weet nog dat ik daar ooit op sollicitatiegesprek kwam en meteen te horen kreeg dat we snel naar een inspirerender kantoor zouden gaan.’

Haskoning zag volgens Chiarito al vroeg dat huisvesting steeds nadrukkelijker onderdeel werd van de positionering van het bedrijf. Een gebouw fungeert ook als visitekaartje richting opdrachtgevers en potentiële klanten. ‘Met dit kantoor kunnen we laten zien wat Haskoning kan en waar we voor staan’, zegt zij. ‘Dat promoten we heel graag, ook met de Leesman-index als objectieve onderbouwing van het succes.’

Duurzaamheid en innovatie

De keuze voor het voormalige Mijnbouwkundegebouw was strategisch. Haskoning wilde een voorbeeldproject ontwikkelen waarin duurzaamheid, innovatie en herbestemming samenkomen. Bovendien bood de ligging op de campus van Delft directe aansluiting op kennisinstellingen, jong talent en technologische ontwikkeling.

Het gebouw werd aangekocht in 2020, vlak voor corona, in een periode waarin hybride werken nog nauwelijks gemeengoed was. Tijdens de ontwikkeling veranderde de rol van het kantoor fundamenteel. De traditionele werkplek maakte plaats voor een omgeving waar ontmoeting, samenwerking en kennisuitwisseling centraal staan in combinatie met een aantal dagen thuiswerken.

‘We begonnen met een vrij standaard programma van eisen’, vertelt Chiarito. Daarbij was met thuiswerken weinig rekening gehouden en lag de focus minder op informele samenwerking. ‘Maar al snel merkten we dat dat niet werkte voor dit gebouw. Het monument was veel dominanter in de mogelijkheden dan we vooraf hadden gedacht.’

Het Delftse kantoor is opgezet als proeftuin voor duurzame en technische innovaties. De ambitie om een rijksmonument ‘Paris Proof’ en gasloos te maken, moest tegelijkertijd aantonen wat technisch haalbaar is binnen complexe bestaande bouw.

Dat bleek geen eenvoudige opgave. Het gebouw kampte met vochtproblemen, asbest, vervuilde grond en de typische uitdagingen van monumentale bouw: moeilijk te isoleren gevels, toepassing van oude bouwmethodes en -materialen en de uitdaging voor inpassing van moderne installaties. Toch slaagde Haskoning erin het gebouw naar energielabel A++++ te brengen.

Ontmoeting

Minstens zo belangrijk als de technische verduurzaming was de vraag hoe het gebouw zou bijdragen aan de cultuur van de organisatie. Haskoning profileert zich nadrukkelijk als kennisorganisatie, waarin samenwerking tussen disciplines essentieel is.

Volgens Chiarito ontstond juist daar tijdens de pandemie een risico. ‘Een deel van onze kracht ligt in het toepassen van kennis uit de ene sector in een andere sector. Door thuiswerken werd dat lastiger. Je leert minder makkelijk van collega’s en van professionals om je heen.’

Daarom werd het gebouw bewust ontworpen rondom ontmoeting en spontane interactie. Koffiecorners, aanlandplekken, brede gangen en open samenwerkzones zijn strategisch gepositioneerd om informele contacten te stimuleren.

Tegelijkertijd werd rekening gehouden met de behoefte aan rust en concentratie. Het gebouw kreeg extra belcellen, stilteruimtes en focuswerkplekken. Daarmee probeert Haskoning de spanning tussen open samenwerking en individueel werken te ondervangen.

Het resultaat is een kantooromgeving waarin medewerkers zich zichtbaar thuis voelen. In gesprekken tijdens het ontwerpproces kwamen thema’s als autonomie, herkenbaarheid en personalisatie nadrukkelijk naar voren. Dat vertaalde zich onder meer in opvallende kunstwerken op alle wanden van de kantoorruimten, die zijn geïnspireerd op projecten die door de medewerkers zijn aangedragen en passen in het monumentale geheel. Maar ook in de verzamelde boeken en naslagwerken, die voorheen over de kantoorruimtes verspreid lagen, maar nu samenkomen in de bibliotheek. Die werd opgetrokken uit geoogste boekenkasten uit de voormalige Haskoning-vestiging Rotterdam.

Meer beweging

Ook welzijn speelt een belangrijke rol in het nieuwe concept. De vier oorspronkelijke vleugels van het gebouw zijn nu verbonden via grote atria en een gezamenlijk daklandschap, waardoor medewerkers letterlijk meer bewegen door het gebouw en tussen de verschillende verdiepingen. ‘Ik zit vandaag al op 8000 stappen’, zegt Chiarito lachend. ‘Je krijgt hier veel meer beweging dan in een standaardkantoor.’

De voormalige binnentuinen functioneren nu als grote overdekte ontmoetingsruimtes. Eén atrium doet dienst als bedrijfsrestaurant; het andere combineert flexibele werkplekken met een gerestaureerde collegezaal die tevens inzetbaar is voor evenementen. Maar ook de omgeving is welkom. Begin van de maand ging het gebouw in het weekend open, zodat studenten van de TU Delft zich hier rustig op hun tentamens konden voorbereiden.

Daarnaast profiteren medewerkers van de ligging op de campus. Het vrije gebruik van de naastgelegen botanische tuin geldt inmiddels als geliefde secundaire arbeidsvoorwaarde.

Volgens Chiarito draaide het uiteindelijk om één centrale vraag: wat maakt een werkomgeving écht prettig? ‘De kwaliteit van de werkomgeving bepaalt in toenemende mate of medewerkers de reis naar kantoor willen maken.’

Bij Haskoning lijkt die strategie te werken. Hoewel medewerkers vanuit Rotterdam of Den Haag nu verder moeten reizen, leidde de verhuizing nauwelijks tot weerstand. De goede bereikbaarheid van Delft en de aantrekkingskracht van het gebouw wegen volgen Chiarito zwaarder dan eventuele extra reistijd.

Circulariteit

Opvallend is dat circulariteit niet alleen technisch, maar ook zichtbaar onderdeel van het interieur werd gemaakt. Verschillende meubelstukken kregen een tweede leven vanuit de oude kantoren. Het meubilair uit Den Haag en Rotterdam werd gerefurbished, het ontbrekende meubilair werd bij andere bedrijven geoogst, tapijttegels en parketvloeren werden uit andere projecten gehaald en grondig schoongemaakt.

Het meest sprekende voorbeeld staat in de boardroom. Daar werd een maatwerktafel vervaardigd uit sequoiahout afkomstig van bomen die ooit in de binnentuinen stonden. ‘Die bomen bleken niet te verplaatsen, maar krijgen zo toch een tweede leven’, aldus Chiarito.

Verjaardagsfeestje

De schaalvergroting van het gebruik benadrukt hoe ingrijpend de transformatie is geweest. Terwijl het gebouw vroeger ruimte bood aan ongeveer tachtig medewerkers van de mijnbouwfaculteit, werken er nu dagelijks ongeveer duizend mensen. De oorspronkelijke opzet van het gebouw was veel individualistischer. In de beginjaren beschikte iedere professor over een eigen vleugel, ingericht naar diens persoonlijke smaak. Tegenwoordig draait het juist om openheid, verbinding en gedeeld gebruik.

‘De centrale vraag is steeds: waar willen medewerkers, klanten en het bedrijf zelf naartoe?’, zegt Chiarito. ‘Een goede keuze voor huisvesting en locatie is daarin essentieel. Of, zoals medewerkers het zelf samenvatten: dit is een kantoor waarover je vertelt op een verjaardagsfeestje.’

Foto’s: Arjen Veldt Fotografie

Gepubliceerd in PropertyNL Magazine nr. 5, 6, 29 mei 2026

Laatste nieuws

Evenementen