DEAL Focus: Woningcorporatie Servatius verkoopt 215 woningen aan Grouwels Vastgoed

Particuliere belegger Grouwels Vastgoed koopt voor € 25,85 mln een portefeuille van 215 woningen en 4 commerciële ruimten in Limburg van corporatie Servatius. Het is de grootste transactie tussen een corporatie en een belegger sinds 1 oktober regelgeving van kracht werd die het eenvoudiger maakt voor corporaties woningen te verkopen aan particuliere partijen. In de markt is vernomen dat het bruto aanvangsrendement ligt op 6,6%, ofwel iets meer dan 15 keer de huur. Deze BAR ligt daarmee een stukje hoger dan een andere recente woningdeal tussen een corporatie (Viveste uit Houten) en een private belegger. Hier was de BAR 5,4%. DEAL Focus 16-12-2013

Particuliere belegger Grouwels Vastgoed koopt voor € 25,85 mln een portefeuille van 215 woningen en 4 commerciële ruimten in Limburg van corporatie Servatius. Het is de grootste transactie tussen een corporatie en een belegger sinds 1 oktober regelgeving van kracht werd die het eenvoudiger maakt voor corporaties woningen te verkopen aan particuliere partijen.
In de markt is vernomen dat het bruto aanvangsrendement ligt op 6,6%, ofwel iets meer dan 15 keer de huur. Deze BAR ligt daarmee een stukje hoger dan een andere recente woningdeal tussen een corporatie (Viveste uit Houten) en een private belegger. Hier was de BAR 5,4%.

DEAL Focus 16-12-2013


Ingewijden zeggen dat de hogere BAR verklaarbaar is uit het feit dat de woningen die Servatius nu verkoopt liggen in Zuid-Limburg, in Maastricht, Eijsen en Gronsveld. Verreweg het grootste deel van de woningen ligt overigens in Maastricht. Waar andere delen van Limburg worstelen met vergrijzing en een teruggang van de bevolking is de provinciehoofdstad juist een plaats die nog groei kent.
Het gehele pakket betreft te liberaliseren woningen, wat betekent dat Grouwels naar verwachting flinke huurstijgingen zal kunnen realiseren. Naar verluidt was er met name bij lokale beleggers veel belangstelling voor de woningen, maar was Grouwels een van de weinige partijen die in staat was het pakket in één keer te kopen. Servatius werd bij deze transactie bijgestaan door adviseur Capital Value, Grouwels deed het aankoopproces zélf.

Het van oorsprong Limburgse familiebedrijf timmert flink aan de weg in de Nederlandse huurwoningmarkt. Inclusief de deal van bijna € 26 mln heeft Grouwels inmiddels dit jaar meer dan € 75 mln in huurwoningen geïnvesteerd, zo blijkt uit het permanente onderzoek van Property Data. Grootste deal was de aankoop van 336 appartementen aan De Boompjes in Rotterdam (verkoper Vesteda), waar ook nog eens € 10 mln retail bij zat.
De deal tussen Servatius en Grouwels hangt samen met de impuls die de markt heeft gekregen nu de regels voor corporaties om huurwoningen te verkopen per 1 oktober aanzienlijk zijn versoepeld. De minister heeft de nieuwe regels in een 'circulaire' (MG 2013-2) vastgelegd. Het wordt eenvoudiger voor woningcorporaties om woningen te verkopen aan eigenaar-bewoners. Daarnaast wordt het eenvoudiger voor woningcorporaties om complexgewijs woningen te verkopen aan beleggers. De verruiming in de nieuwe regelgeving ziet met name op woningen met een maximale (potentiele) huur boven de liberalisatiegrens (2013: € 681 - 140 VWS punten).

Naar verluidt heeft het ministerie bij de deal tussen Servatius en Grouwels nauwlettend meegekeken of alles volgens de regels is gegaan. Hoewel bij veel corporaties intenties bestaan huurwoningen per complex te gaan verkopen, is er nog veel koudwatervrees in de corporatiesector. Die werd de afgelopen jaren geteisterd door een aantal schandalen. Zo kwam ook Servatius enkele jaren geleden in opspraak door te te grote financiële risico’s bij de bouw van een studentencampus.
Servatius wil de komende jaren nog honderden woningen verkopen, deels door complexgewijze verkoop. De middelen die hierdoor vrijkomen gebruikt de corporatie voor het uitoefenen van de kernactiviteiten. In het jaarverslag 2012 stelt Servatius als doel in 2025 een portefeuille te hebben met een minimale omvang van 9500 woningen met een gemiddeld energielabel B. Momenteel ligt het aantal woningen rond de 11.000.

img
Eindredacteur
Profiel