Amsterdam steekt € 19 mln in culturele gebouwen Noord

De gemeente Amsterdam investeert € 19 mln in de versterking van de culturele infrastructuur in stadsdeel Noord. Het bedrag wordt onder andere ingezet voor de nieuwe gebouwen voor  jeugdtheater- en filmschool DAT!School en buurtcultuurhuis De Nieuwe Rietwijker.

Ook komt er een haalbaarheidsonderzoek naar de ontwikkeling van een grootstedelijk cultuurgebouw aan het Buikslotermeerplein. De DAT!School is de enige jeugdtheater- en filmschool in Amsterdam Noord. Met een investering van € 13,7 mln krijgt de DAT!School een permanente plek op het Buikslotermeerplein. Tot de oplevering van het nieuwe gebouw in 2032 wordt € 4 mln geïnvesteerd in tijdelijke huisvesting. Deze ruimte blijft na de verhuizing beschikbaar voor andere culturele initiatieven in Noord.

In De Banne wordt € 5,1 mln geïnvesteerd in de nieuwbouw van buurtcultuurhuis De Nieuwe Rietwijker. Het buurtcultuurhuis moet een uitnodigend gebouw aan het plein worden, met een cultuurzaal die voor verschillende kunstvormen kan worden gebruikt, een multifunctionele foyer, een activiteitenruimte, een stilteruimte en twee studio’s. Daarboven komen 27 ateliers, 59 werkplekken en 15 kunstenaarswoningen. De programmering van De Nieuwe Rietwijker wordt ontwikkeld door een programmaraad van bewoners en makers, in samenwerking met partners als het Grachtenfestival, Theater De Krakeling en de Tolhuistuin.

Cultureel cluster Buikslotermeerplein

Deze investeringen maken deel uit van een bredere aanpak om de culturele infrastructuur in Amsterdam Noord te versterken. Het Buikslotermeerplein wordt een cultureel centrum voor bewoners van het gebied, maar ook voor bewoners in andere delen van Noord en bezoekers uit de stad en regio.

Buurtcoöperatie 5711 wil het voormalige gebouw De Bowling veranderen in een ruimte voor onder meer kunst en cultuur. Daarnaast is € 500.000 vrijgemaakt voor een haalbaarheidsonderzoek samen met de private initiatiefnemers Sismo Stories & Performances en Noord BV naar een grootstedelijk cultuurgebouw aan het Buikslotermeerplein, met onder andere geluidstudio’s, een live podium, Stadspodium Noord en ruimtes voor wisselende tentoonstellingen.

De Amsterdamse wethouder Touria Meliani (Kunst en Cultuur): ‘Amsterdam-Noord zit vol makers en creatief talent, maar de culturele infrastructuur is nog niet op hen ingericht. Dat zie je bijvoorbeeld aan de lange wachtlijsten bij de DAT!School. Veel jongeren willen theater en films maken, dansen of zich op andere manier uiten. Met nieuwe gebouwen voor de DAT!School en De Nieuwe Rietwijker investeren we in plekken waar dat talent al zit. Tegelijkertijd moeten we eerlijk zijn: dat is nog niet genoeg. Om Noord cultureel te laten meegroeien met de stad, moeten we blijven investeren. Daarom kijken we ook naar hoe we het Buikslotermeerplein verder cultureel kunnen versterken, onder andere met een haalbaarheidsonderzoek naar een grootstedelijk cultuurgebouw.’