ABN Amro: meer bestedingen in horeca, maar ook piek in opgeheven bedrijven

De horeca profiteert van de stijgende koopkracht: er wordt meer geld uitgegeven in restaurants en cafés, meldt ABN Amro. Desondanks telt de bank het grootste aantal opheffingen van horecazaken in tien jaar.

Volgens de bank zijn eet- en drinkgelegenheden in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. De sector blijft wel kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.

Ook dit jaar groei voorzien

Eet- en drinkgelegenheden hebben de omzet volgens ABN Amro in de eerste drie kwartalen van 2025 met 5% vergroot. Naast de hogere koopkracht zorgde de groei van het dagtoerisme voor een extra impuls; de btw-verhoging op logies heeft tot nu toe slechts een beperkt dempend effect op de bestedingen.

Omdat de koopkracht volgens het Centraal Planbureau dit jaar met 1,3% toeneemt, denkt de bank dat de horecabestedingen verder groeien. Ondernemers krijgen wat meer vet op de botten doordat de cao-lonen in de horeca in 2026 minder hard stijgen dan het landelijke gemiddelde. Wel blijft het personeelstekort een belangrijk knelpunt.

Meeste horecazaken opgeheven in tien jaar 

De groei in aantal faillissementen heeft zich niet doorgezet: in oktober en november daalde het aantal faillissementen onder eetgelegenheden zelfs relatief hard, terwijl het aantal faillissementen onder drinkgelegenheden al jaren heel geleidelijk daalt. Desondanks geeft bijna een kwart van de kleine ondernemers aan dat zij hun schulden als problematisch ervaren. Voor alle horecaondernemers is dat 20%. Twee jaar eerder was dat iets meer dan 12%.

De moeilijke financiële situatie is terug te zien in het aantal opheffingen van horecagelegenheden. Dat is in de eerste drie kwartalen van 2025 gestegen tot het hoogste niveau in tien jaar. De stijging komt vooral door eetgelegenheden die stopten, al vlakte de toename in de loop van 2025 iets af. Het aantal opheffingen bij drinkgelegenheden daalde licht.