ZEIST - In de woon- en modebranche zijn de verhoudingen tussen de huurlasten en omzetontwikkelingen volledig uit het lood geslagen. Dat stelt InRetail in een onderzoek onder ruim 600 winkels.
ZEIST - In de woon- en modebranche zijn de verhoudingen tussen de huurlasten en omzetontwikkelingen volledig uit het lood geslagen. Dat stelt InRetail in een onderzoek onder ruim 600 winkels.
Vorig jaar besloegen de huurkosten 9% van de omzet in de woonretail en 12% in de modebranche. 'Van een gezond evenwicht tussen huur en omzet is geen sprake meer', aldus de brancheorganisatie voor ondernemers in de woon-, mode-, schoenen- en sportbranche 'Ook omdat de bijkomende servicekosten alsmaar blijven stijgen. Deze beslaan inmiddels de kosten van twee maanden extra huur.'
Winkelondernemers hebben alle kosten waarop zij zelf invloed hebben inmiddels optimaal benut, maar voor een lagere huur zijn zij afhankelijk van de huurbaas. InRetail constateert dat verhuurders zich vaak blind staren op opbrengsten op korte termijn, in plaats van de verhuurkans op langere termijn.
'De winkelvastgoedmarkt wordt gedomineerd door groeiende leegstand', zegt Jan Meerman, voorzitter van InRetail. 'Als je een huurder kwijtraakt, heb je een serieus probleem. Nieuwe huurders staan niet meer in de rij. De focus moet worden verlegd naar rendement op lange termijn. Dat opent de deur naar lagere huren, leidt tot betere verhuurmogelijkheden van winkelmeters en werkt bovendien drempelverlagend voor startende ondernemers. Huurverlaging en het verkorten van de huurtermijn vormen het enige juiste antwoord van de winkelvastgoedmarkt.'
Een meerderheid van de winkeliers kreeg in 2014 opnieuw met huurindexaties en dus stijgende locatiekosten te maken. Slechts 7% van de ondernemers meldt een huurverlaging voor dit lopende boekjaar.
Nog te vaak verzuimen ondernemers zelf om huurverlaging aan te kaarten. Zeker als sprake is van contractverlenging of een helemaal nieuw contract. In 57% van de gevallen bracht de huurder het onderwerp wel ter sprake en in ruim 65% van deze gevallen daalden zo de huren. Desondanks blijven de huur- en locatiekosten een onevenredig hoge kostenpost in de exploitatie van de onderneming.
