Hans van der Ploeg, VBO: ‘Makelaars kunnen partijen bij elkaar brengen’

Plannen voor een nieuw reservefonds, uitbreiding van de overheidsregeling voor makelaars en ideeën om makelaars in te zetten in de coronacrisis: Hans van der Ploeg (VBO) zit niet stil

Door Wabe van Enk
Gepubliceerd in PropertyNL Magazine nr. 4, 24 april 2020

Hans van der Ploeg, directeur van brancheorganisatie VBO met 1300 makelaars, is eigenlijk wel klaar met het thuiswerken. ‘Het is gewoon niet leuk. In het begin denk je dat het wel gaat met al die digitale mogelijkheden, maar nu zie ik ook wat er misgaat. Discussies verharden, mailtjes blijken toch niet zo bedoeld te zijn. Voordat je het weet, loopt het uit de hand.’
Zo heeft Van der Ploeg met verbijstering de ruzie tussen huurders en verhuurders gevolgd. Inmiddels is er een Steunakkoord bereikt tussen verhuurders en de retailsector, maar dit is in feite een bodemafspraak die ruimte biedt voor maatwerkoplossingen per retailer, per locatie, per verhuurder. ‘Je moet er samen uit zien te komen. Daar zie ik ook een rol voor onze leden, dat zijn bemiddelaars. Maak er gebruik van. Nee, ik denk niet direct aan extra rekeningen. Als je nu iets voor een klant kunt betekenen, zal zich dat in de toekomst uitbetalen. Juist in tijden van crisis ontstaan relaties voor het leven.’

Verzekering
De overheid kan ook wat pro-actiever naar het vastgoed kijken, vindt Van der Ploeg. ‘Voor woningen is er de Nationale Hypotheek Garantie. Ik wil er best over meedenken om een vergelijkbaar fonds in te richten voor zakelijk vastgoed. Als de verhuurder een klein beetje premie betaalt en de huurder doet dat ook, dan ‘verzekeren’ beide partijen zich tegen dergelijke situaties.’
Hij maakt zich ook boos over de linkse partijen (PvdA, Groen Links en SP), die voorstellen hebben ingediend om in bepaalde gevallen huurbetalingen te bevriezen. ‘Heel veel kleine spaarders hebben vanwege de lage hypotheekrente een tweede woning voor verhuur aangeschaft. Zijn die ineens rechteloos? Een huurpauze voor schrijnende gevallen kan helpen, maar geen generieke regeling ten koste van mensen die een pensioen proberen op te bouwen.’
Zijn eigen leden merken de crisis ook van dichtbij. ‘Wij krijgen vragen van taxateurs die niet naar binnen mogen. Een woningtaxatierapport zonder interne inspectie wordt niet geaccepteerd door NHG of de geldverstrekkers zonder NHG. Banken en hypotheekverstrekkers eisen een interne inspectie. Voor zakelijk vastgoed gelden andere regels, maar ook daar kan het leiden tot een grote onzekerheid in het taxatierapport. Dan moeten we dus ook nog oppassen, dat niet de taxateur de verantwoordelijkheid voor een mislukte deal in de schoenen wordt geschoven. Ik denk overigens dat er met alle restricties nog een goede waardering mogelijk is, waarbij wel een onderscheid gemaakt moet worden tussen zakelijk vastgoed en woningen.’

Veiligheid voorop
Van der Ploeg constateert dat de woningmarkt wel in beweging blijft. ‘Ik hoor gelukkig nog steeds over grote aantallen bezichtigingen en we hebben onze leden opgeroepen om dit in goede banen te leiden. Veiligheid staat voorop, voor klanten, maar ook voor de makelaar zelf. Niemand zit nu te wachten op openhuizendagen of andere vormen van bezichtigingen met grote aantallen bezoekers tegelijk, maar de gereguleerde verkoop gaat gewoon door. Het lijkt weer wat minder oververhit te raken. Dat er niet meer in de tuin wordt geboden op een woning is alleen maar een voordeel.’
Van der Ploeg verwacht niet dat de markt drastisch zal veranderen door technologie. ‘Ik ben vaak op Inman Connect geweest (het Newyorkse vastgoedtechnologie-evenement, red.) en verbaas me daar over wat er digitaal mogelijk is. Maar in Nederland willen huurders en kopers voelen, proeven en ruiken. Dat blijft. Natuurlijk brengt het wel veranderingen met zich mee. Ik denk dat makelaars door de crisis versneld hebben moeten investeren in digitalisering en automatisering. Dat helpt straks ook mee om meer relatiegedreven te werken. Processen zijn verbeterd, versneld en dus efficiënter geworden. Waardoor er nu, maar ook zeker straks, meer tijd is om relaties op te bouwen en te onderhouden. Ook zal er een andere kijk zijn op thuiswerken en digitaal vergaderen. Mensen die nu gewend zijn fileloos te leven, zeggen straks ook eerder: ik werk thuis, doe een vergadering digitaal en ik ga mijn tijd niet in de file verdoen.’
Voor instorting van de huizenprijzen is Van der Ploeg niet bang. ‘Er liggen nu twee rapporten, waarbij ABN Amro uit gaat van een daling en Rabobank van een stijging. Het hangt in hoge mate van de rente af, die extreem laag blijft. En laten we niet vergeten dat we na de coronacrisis nog steeds een woningtekort hebben.’

Discussies
De afgelopen tijd heeft Van der Ploeg wel discussies moeten voeren; de wens rondom openstelling van kantoren is niet overal hetzelfde. Vooral makelaars in Brabant pleitten voor complete sluiting. ‘Wij hebben branchebreed steeds een pleidooi gevoerd om in business te blijven. Ik denk dat de steun daarvoor nu alleen maar toeneemt.’
Een andere discussie gaat over de overheidsregeling voor steun aan ondernemers. Deze blijkt niet toegesneden op het makelaarsvak. ‘Makelaars krijgen hun geld pas bij de overdracht van de woning. Daar kan zomaar een paar maanden tussen zitten. De omzet in maart zegt dus niets over de omzetderving door de crisis. Ook daarvoor vragen wij aandacht bij de politiek.’