De gemeente Emmen neemt de leningen van Rabobank en VolkerWessels aan Wildlands, het nieuwe dierenpark, over om de attractie weer financieel gezond te maken. Wildlands kampt met teruglopende bezoekersaantallen.
Het Noorder Dierenpark en later Dierenpark Emmen was een dierentuin in het centrum van Emmen. De bezoekersaantallen liepen hard terug. Om het dierenpark voor Emmen te kunnen behouden, was het noodzakelijk te vernieuwen en uit te breiden. Dat kon niet op de bestaande locatie. Daarom is ervoor gekozen om aan de westkant van het centrum een nieuw duurzaam dierenpark te bouwen, samen met het theater. Om faillissement te voorkomen heeft de gemeente in het verleden twee leningen verstrekt aan Dierenpark Emmen. Met Wildlands heeft Emmen een groot, vernieuwend dierenpark in het centrum.
In mei 2016 opende Wildlands haar deuren in Emmen. Het eerste jaar was een groot succes, maar vorig jaar liepen de bezoekersaantallen terug, van 1,3 mln in het eerste jaar na de opening tot 855.000 vorig jaar. Over 2018 leed het nieuwe park een verlies van € 8 mln. De betalingsachterstand bij de gemeente is bijna € 6 mln.
Wildlands presenteert een aangepast bedrijfsplan met daarin ideeën om het beter te doen. De entreeprijs is per 1 januari al verlaagd, de dieren worden beter zichtbaar (Wildlands is een dierenpark), de band met de regio wordt verbeterd. Om dat te kunnen doen, moeten de kosten omlaag en er is extra geld nodig om te kunnen investeren. Wildlands vroeg de gemeente en de andere financiers om te helpen financieel gezond te worden.
Op de plek van de oude dierentuin is stadspark met horeca en speelvoorzieningen voor kinderen geopend, het Rensenpark. Het is vernoemd naar de vroegere directeur Jaap Rensen die samen met zijn in 2016 overleden vrouw Aleid Rensen van 1970 tot 1995 de directie vormde van Dierenpark Emmen.
Lagere kosten
De afgelopen periode hebben Wildlands, de gemeente, WMD, Rabobank en VolkerWessels (VWS) overlegd hoe ze de kosten voor Wildlands kunnen verlagen. De gemeente neemt leningen over. Dat leent de gemeente tegen lagere kosten aan Wildlands. Zo worden de kosten lager. Maar de gemeente krijgt er ook meer hypothecaire zekerheden voor terug. Dat betekent dat alle onderpanden van de gemeente zijn. Ook krijgt Wildlands aanvullende financiering van € 11 mln (dit leent de gemeente op de kapitaalmarkt en leent door aan het park). Daarnaast krijgt het Atlas Theater per jaar € 1 mln subsidie extra. We hebben onderzoek laten doen naar theaters in vergelijkbare gemeenten. Daaruit bleek dat de huidige subsidie aan de lage kant was.
Volgens het Dagblad van het Noorden worden alle oude en nieuwe leningen gebundeld in één grote lening met dezelfde voorwaarden van € 70,5 mln.
Effect op begroting
Alle maatregelen samen kost de gemeente Emmen jaarlijks circa € 1,7 mln, waarvan € 1 mln aanvullende subsidie aan het Atlas Theater. Als de gemeenteraad op donderdag 28 maart instemt met het voorstel om leningen over te nemen, dan kost Wildlands circa € 700.000 per jaar. De gemeente leent het geld van de Bank Nederlandse Gemeenten en leent dit geld door aan het dierenpark. Dit bedrag is het verschil in rente die de gemeente betaalt aan de bank en de rente die Wildlands aan de gemeente betaalt. Wildlands betaalt aan de gemeente elk jaar huur, rente en belastingen.
Belang voor de regio
De gemeente onderzocht ook wat het zou betekenen als Wildlands failliet zou gaan. Dit zou de gemeente Emmen veel geld kosten doordat oude leningen nooit meer terug betaald zouden worden. Bovendien is Wildlands een grote werkgever in de regio en levert het ook buiten het dierenpark veel banen en bestedingen op. Ecorys becijferde dat er jaarlijks in Drenthe € 41 mln wordt uitgegeven door aanwezigheid van Wildlands, zowel in het dierenpark als daarbuiten in de hele regio (in restaurants, winkels, tankstations etc.). Wildlands zorgt direct en indirect voor 420 fulltime banen in Drenthe. Deze banen en de bestedingen moeten behouden blijven voor de regio.
Op 28 maart buigt de gemeenteraad zich over het voorstel.