Direct: Kantoorbanen naar het buitenland

Ondanks de aantrekkende vraag naar nieuwe kantoren is duidelijk dat leegstand in oudere panden de komende jaren een structureel probleem zal blijven. In de laatste uitgave van de Office Market Special wijst Jones Lang LaSalle op een fenomeen dat de leegstand zal versterken: steeds meer grotere bedrijven brengen banen naar het buitenland. Gepubliceerd in PropertyNL Magazine, 16 februari 2006

Ondanks de aantrekkende vraag naar nieuwe kantoren is duidelijk dat leegstand in oudere panden de komende jaren een structureel probleem zal blijven. In de laatste uitgave van de Office Market Special wijst Jones Lang LaSalle op een fenomeen dat de leegstand zal versterken: steeds meer grotere bedrijven brengen banen naar het buitenland.

Gepubliceerd in PropertyNL Magazine, 16 februari 2006


Beperkte zich dit aanvankelijk tot de industriële sector, tegenwoordig heeft ook de dienstensector steeds meer met dit fenomeen van off-shoring te maken.
Jones Lang LaSalle deed praktijkstudies bij vijf beursgenoteerde Nederlandse bedrijven. In de afgelopen twee jaar brachten die bedrijven een fors aantal kantoorbanen naar het buitenland. In totaal werd zo jaarlijks 1 tot 5 % van het totaal metrage kantoorruimte in Nederland verplaatst naar het buitenland.
Gevolg kan zijn dat dat de kosten van huisvesting oplopen, bijvoorbeeld als een bedrijf er niet in slaagt om leegstand onder te verhuren of af te storen. Voor de vastgoedafdeling van het desbetreffende bedrijf is het daarom van groot belang om contracten af te sluiten die het mogelijk maken op een flexibele manier met ruimte op te gaan: men moet de mogelijkheden hebben om een gebouw onder te verhuren of zelfs een ruimte af te kunnen stoten in het geval van leegstand. Dit alles zal in afspraken met de eigenaar van het gebouw vastgelegd moeten worden.
In bredere zin is er ook sprake van gevolgen voor de Nederlandse kantorenmarkt. De afnemende vraag naar kantoorruimte als gevolg van het verplaatsen van kantoorbanen naar het buitenland heeft een negatief effect op de toch al substantiële leegstandsniveaus op de Nederlandse markt.
Dit is te kwantificeren. Jones Lang LaSalle neemt als uitgangspunt de afname van 13.000 banen als gevolg van off-shoring die adviesbureau Berenschot voor 2005 voorspelde. Als deze trend zich de komende jaren voortzet dan kan het totale verlies aan kantoormetrage tot 2010 oplopen tot minimaal 760.000 m2. De noodzaak om tot creatieve oplossingen te komen voor de harde kern van onverhuurbare kantoorgebouwen wordt er alleen maar door onderstreept.
Maar het probleem is zelfs nog breder: op het recente PropertyNL Forum wees oud-minister Willem Vermeend op de grote impact op de Nederlandse economie als bedrijven hoofdkantoorfuncties gaan overbrengen naar het buitenland. Hoofdkantoorfuncties bieden werk aan allerlei toeleveringsbedrijven: transport, distributie, ICT-functies. Het is daarom van groot belang, zo betoogde Vermeend, dat Nederland alles op alles zet om hoogwaardige dienstverlening binnen zijn grenzen te houden. Vermeend noemde een aantal maatregelen waarmee Nederland ‘pro-actief kan inspelen op globalisering’: versoepeling ontslagrecht, verlaging van belastingtarieven en administratieve lasten, meer investeringen in onderwijs en onderzoek, bevordering van ondernemerschap en nadruk op creativiteit en durf.