Voor het eerst overleggen koepelorganisaties over meer eenheid in vastgoedtaxaties en ÉÉn centrale referentiedatabase
Voor het eerst overleggen koepelorganisaties over meer eenheid in vastgoedtaxaties en ÉÉn centrale referentiedatabase
Toezichthouders Autoriteit Financiële Markten (AFM) en De Nederlandsche Bank (DNB) vinden het ‘bemoedigend’ dat de vastgoedsector stappen zet om te komen tot meer reële taxaties. De toezichthouders zien voortgang bij de ontwikkeling van één gedragscode voor taxateurs, de ontwikkeling van één centrale transactiedatabase en de uniformering van externe rapportages over de stand van de vastgoedmarkt door de belangrijkste vastgoedadviseurs.
Die conclusie trok bestuurslid Gerben Everts van de AFM naar aanleiding van een rondetafelgesprek dat AFM, DNB, de vastgoedsector en accountants 24 mei 2013 hadden. Onderwerp van gesprek was opnieuw transparantie en reële waarderingen van vastgoedbeleggingen. Vorig jaar toonden de toezichthouders zich in het openbaar nog zeer kritisch over de voortgang die in het vastgoed wordt geboekt als het gaat om professionaliteit en transparantie. Zo zei directeur toezicht bij DNB Jan Sijbrand, in een interview met Het Financieele Dagblad dat na de kredietcrisis en de Europese schuldencrisis de vastgoedsector de derde financiële crisis dreigt te worden.
Sindsdien is veel gebeurd. Centraal in de huidige discussies over professionalisering van de taxatiemarkt staat het rapport dat het Platform Taxateurs en Accountants (PTA) eind november 2012 heeft aangeboden aan de NBA, de koepel van accountants. Het platform onder leiding van business valuator Jan Vis is begin dit jaar op initiatief van de NBA opgericht. Het platform doet in zijn rapport 27 aanbevelingen voor het uitvoeren van taxatieopdrachten. AFM en DNB namen afgelopen jaar het initiatief voor rondetafelgesprekken en besteden in hun toezicht veel aandacht aan de vastgoedsector, waaronder de realistische waardering van vastgoed. Ze zijn van mening dat niet altijd vertrouwd kan worden op taxatierapporten. De vastgoedmarkt zal transparanter moeten worden en er zijn voldoende mogelijkheden de taxaties van het vastgoed over een bredere linie verder te professionaliseren.
Op de bijeenkomsten zijn, naast de toezichthouders en accountants, diverse partijen uit de vastgoedsector vertegenwoordigd, waaronder belangenorganisaties, taxateurs en projectontwikkelaars. Vorig jaar werden twee rondetafelgesprekken georganiseerd en op 24 mei vond het derde gesprek plaats.
Meer professionaliteit
Tijdens het rondetafelgesprek eind mei stond de voortgang centraal om te komen tot reële taxaties van onder andere kantoren en winkelpanden. Meer professionaliteit, transparantie en eenduidigheid in taxaties dragen daaraan bij. Ook werd er gesproken over de ontwikkeling van één gedragscode en een centraal register voor de sector. Everts van de AFM liet in een persbericht weten dat het ‘bemoedigend is te zien dat de sector noodzakelijke stappen heeft gezet om te komen tot meer reële taxaties.’ In de eerste plaats willen taxateurs eind 2013 een eenduidige gedragscode hebben, gebaseerd op de aanbevelingen van het PTA. Deze aanbevelingen worden naar verwachting in juni definitief. Taxateurs hebben daarnaast een soort centraal coördinatiecentrum opgezet. Voor het eerst praten alle organisatie als RICS, NVM Business, TMI, Vastgoedcert, VBO, Vastgoedpro én de taxateurs van banken plus het net opgerichte CTO Nederland over hoe te komen tot meer eenheid.
‘Ook eigenaren (verwijzend naar StivAd, database van beleggingen, red.) zijn gekomen tot een vorm van centraal overleg. Dit vormen allemaal noodzakelijke stappen die bijdragen aan het vertrouwen in taxaties en in reële waardering van vastgoed’, concludeerde Everts na afloop van de bijeenkomst.
Professor Aart Hordijk is eind vorig jaar door DNB en AFM gevraagd een haalbaarheidsonderzoek te houden naar één centrale referentiedatabase voor transacties in Nederland. Hordijk zegt in een reactie: ‘Een aantal vastgoedeigenaren heeft al initiatieven genomen om tot grotere transparantie te komen. Verder zijn makelaars en taxateurs bereid om hun externe rapportages over de stand van de vastgoedmarkt te uniformeren voor wat betreft de indeling naar gebied en sector. Het meest verrassend was wel het grote aantal initiatieven om vastgoeddatabanken op te zetten, zowel privaat als bij de overheid. Coördinatie daarvan en uniformering van definities zouden het delen van informatie vergemakkelijken en de transparantie vergroten.’
Zie ook preview Provadadebat: Naar betere organisatie van de taxatiemarkt, pagina 39
