Eerste 700 woningen van MORE op Leiden Bio Science Park opgeleverd

Op het Leiden Bio Science Park worden donderdag 27 juli twee nieuwe gebouwen opgeleverd. Ze zijn onderdeel van ‘MORE’ – een internationale campus die ruimte moet gaan bieden aan circa 1100 woningen.

Paul de Ruiter Architects en VenhoevenCS architecture+urbanism ontwierpen hier in opdracht van Yisheng Development en in samenwerking met landschapsarchitect Landlab een open en natuurinclusieve woonomgeving. De oplevering van de twee nieuwe gebouwen zijn de eerste mijlpalen in de gebiedsontwikkeling MORE. Later dit jaar volgt de eerste paal van het volgende gebouw.

‘Utopia’

MORE wordt het levendige middelpunt van Leiden Bio Science Park; een internationale campus waar sociale interactie en kennisuitwisseling worden gestimuleerd. De naam van het nieuwe woonpark verwijst naar de 16de-eeuwse goede vriend van Erasmus, de filosoof Thomas More, beroemd geworden met zijn boek ‘Utopia’. Met Utopia in het achterhoofd ontwierpen de architecten een stedelijk ecosysteem waarbinnen gebouwen, infrastructuur, mensen, dieren en planten in optimale samenhang met elkaar functioneren. Naast de woningen omvat het ontwerp co-working spaces, grote open buitenruimtes, groene oases en daktuinen met nestgelegenheid voor vogels en vleermuizen. De integratie van veel groen moet bijdragen aan de biodiversiteit én het woonplezier van de gebruikers; groen vermindert bewezen stress en nodigt uit tot bewegen en sociaal contact. De campus wordt bijna volledig autovrij.  

Licht en lucht

Martijn van Gameren, architect: “MORE heeft een relatief hoge dichtheid aan woningen. Om toch een gevoel van licht en lucht te creëren hebben we niet alleen veel groen toegevoegd, maar ook diverse architectonische en stedenbouwkundige ingrepen gedaan. Zo zijn de gebouwen voorzien van stevige drielaagse plinten die aansluiten op de menselijke schaal. Op deze plinten zijn, rondom een setback, dakterrassen gesitueerd.” De duurzame studio’s die worden opgeleverd zijn ongeveer 20 vierkante meter en hebben een kamervullend venster zodat er veel daglichttoetreding is.

Het ontwerp voor MORE is een co-creatie met landschapsarchitect Landlab en wordt ontwikkeld door Yisheng Development, RED+ en gedelegeerd gebiedsontwikkelaar Lingotto. Donderdag wordt één gebouw naar ontwerp van Paul de Ruiter Architects en één gebouw naar ontwerp van VenhoevenCS opgeleverd. Het zijn de eerste twee gebouwen in een totaal van acht. Later dit jaar volgt de eerste paal van het volgende gebouw.