Met het verschijnen van de kwartaalrapportage Monitor Koopwoningmarkt over het tweede kwartaal van 2025 is een mooie mijlpaal bereikt.
Gepubliceerd in PropertyNL Magazine nr. 9, 26 september 2025
Sinds begin 2013 is nu vijftig keer een overzicht gegeven van de stand van zaken op de Nederlandse koopwoningmarkt en op de hypotheekmarkt. Uit deze vijftigste Monitor Koopwoningmarkt blijkt onder meer dat het aantal verkochte woningen in de bestaande voorraad en op de nieuwbouwmarkt wel weer toeneemt, maar dat dit proces slechts langzaam verloopt. Daardoor zijn de prijzen bijna continu gestegen en is het aantal NHG-garanties en startersleningen flink toegenomen. Het aantal opgeleverde nieuwbouw koopwoningen daalt echter alweer twee jaar, en dat proces is nog niet ten einde.
De woningmarktontwikkelingen in de afgelopen 12,5 jaar overziend, kunnen er grofweg vier perioden onderscheiden worden. Tussen 2013 en 2017 is er sprake geweest van een sterk herstel aan zowel de vraag- als aanbodkant van de markt voor koopwoningen, gevolgd door een zekere stabilisatie van de omstandigheden in de periode 2018–2020. Na een kortstondige dip in de woningmarktomstandigheden in de jaren 2021 en 2022, herpakken zowel de markt voor bestaande koopwoningen, als de nieuwbouwmarkt zich weer (voorzichtig) vanaf begin 2023. Dit blijkt uit een trendanalyse van de afgelopen 50 kwartalen van de Monitor Koopwoningmarkt.
De Monitor Koopwoningmarkt wordt beheerd vanuit het Expertisecentrum Woningwaarde van de faculteit Bouwkunde van de TU Delft. De kwartaalrapportage van het tweede kwartaal van 2025 is te downloaden op www.tudelft.nl/bk/actueel/nieuws