ABN Amro: Turbulentie in prijzen van bouwmaterialen houdt aan

Hoewel materiaalkosten in de bouw gemiddeld genomen afnemen, nemen de prijzen van enkele bouwmaterialen nog altijd toe.

Dat laat ABN Amro weten in een vandaag verschenen rapport, Stand van de bouw (zie de pdf onder dit artikel). Bouwkosten blijven daardoor een factor van belang bij het berekenen van ontwikkelkosten.

De stijgende betonprijs reflecteert een aantal problemen in de bouwmaterialenindustrie: hogere energie- en CO2-emissieprijzen en een beperkte beschikbaarheid van grondstoffen. Op de korte termijn zorgt een vraagafname ervoor dat prijzen van sommige materialen niet langer stijgen, of zelfs dalen. 

Hogere energieprijs laat sporen na 

Een van die kostenopdrijvende factoren is de gestegen energieprijs. Dat raakt vooral energie-intensieve materialen zoals beton en bakstenen. Hoewel de variabele leveringsprijs van gas sinds september van vorig jaar daalt, ligt de prijs nog steeds hoger dan in 2020 en de eerste helft van 2021.  

Markt verandert blijvend 

Het komende half jaar zullen de prijzen van bouwmaterialen als gevolg van afkoeling van de vraag naar verwachting gemiddeld dalen. Volatiele energieprijzen, beperkte beschikbaarheid van grondstoffen en hoge emissieprijzen zijn de komende jaren echter blijvend.