Huursector Utrecht op slot door scheefwoners

UTRECHT - Bijna de helft van de goedkope sociale huurwoningen in Utrecht wordt bewoond door mensen met een hoger inkomen dan de huursubsidiegrens. In de stad is de hoeveelheid ‘scheefwoners’ gestegen tot 49 procent en in Leidsche Rijn zelfs tot 65 procent. Voor mensen met lagere inkomens, voor wie de woningen eigenlijk bedoeld zijn, is het hierdoor nog moeilijker geworden om aan een huis te komen. De wachttijden zijn opgelopen tot meer dan acht jaar.

UTRECHT - Bijna de helft van de goedkope sociale huurwoningen in Utrecht wordt bewoond door mensen met een hoger inkomen dan de huursubsidiegrens. In de stad is de hoeveelheid ‘scheefwoners’ gestegen tot 49 procent en in Leidsche Rijn zelfs tot 65 procent.
Voor mensen met lagere inkomens, voor wie de woningen eigenlijk bedoeld zijn, is het hierdoor nog moeilijker geworden om aan een huis te komen. De wachttijden zijn opgelopen tot meer dan acht jaar.


Dit meldt de Volkskrant die de hand wist te leggen op de nieuwste Woonvisie van de gemeente Utrecht.
Wethouder Harrie Bosch (PvdA, Wonen) constateert dat er voor ‘scheefwoners’ met een inkomen tot modaal ook geen alternatief is. Duurdere huurwoningen zijn er nauwelijks en vanwege de hoge Utrechtse huizenprijzen zijn zelfs de goedkoopste koopwoningen voor hen onbetaalbaar. Bosch spreekt van ‘een groot probleem’. Hij wil de hogere inkomens uit sociale huurwoningen weren, omdat ze de lagere inkomens verdringen. Maar volgens hem moeten inkomens tot modaal aanspraak kunnen blijven maken op de goedkope huurwoningen, omdat ‘het gat tussen huur en koop te groot is’.
Sinds 2006 kunnen in Utrecht ook hogere inkomens zich inschrijven op een sociale huurwoning, waardoor het aantal scheefwoners is gestegen. Ook is de norm voor een minimale bezettingsgraad losgelaten, waardoor een alleenstaande een eengezinswoning kan huren. Bosch wil graag weer een inkomensgrens invoeren, net als een minimale gezinsgrootte voor grotere woningen. ‘De scheve instroom is te groot geworden, waardoor het tekort aan huurwoningen toeneemt.’ Hij denkt tevens aan maatregelen als ‘huur op maat’, waarbij de huurprijs wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen.
De Utrechtse huizenmarkt is verder vastgelopen door een afnemende doorstroming. Regiogemeenten hebben zich volgens Utrecht niet gehouden aan de afspraak om meer sociale huurwoningen te bouwen. Daarbij is het aantal mensen toegenomen dat voorrang krijgt op de wachtlijst, bijvoorbeeld bewoners die door sloop- en nieuwbouwprojecten moesten verhuizen, en voormalige asielzoekers die via het generaal pardon een verblijfsvergunning hebben gekregen.